MEMC Veľký Slavkov
Kategórie
Poďakovanie Brigáda Košice 28.-29.7.2010
Veľmi pekene ďakujeme Ľubošovi Hládekovi, že zorganizoval pár ľudí z Košíc a pomohli pri prácach okolo Centra.
Mládežníci pracovali a mali aj čas na oddych a spoločenstvo.
Čo sa týka práce výborná pomoc bola pri týchto činnostiach:
- betóvanie z polystyrénbetónu
- upratovanie v podlaží
- odvoz starého železa a sutiny
- vykladanie a nosenie materiálu
Nemali sme veľmi čas byť spolu, lebo sme v Centre mali iné povinnosti a tak chcem k poďakovaniu pridať aj krátke povzbudenie z Božieho Slova.
O stratenej ovci (L 15,1-7)
Pán Boh hľadá hriešnika
Aj toto podobenstvo má vysvetlenie. V Božom slove čítame to strohé: Taká bude radosť v nebi nad jedným hriešnikom, ktorý činí pokánie, ako nad 99 spravodlivými, ktorí nepotrebujú pokánia.
Rozumieme veľmi presne. Ako mal pastier radosť nad nájdenou ovečkou, tak má Pán Ježiš Kristus v nebi radosť nad jedným hriešnikom, ktorý robí pokánie. Doplnené to je o spravodlivých, ktorí nerobia pokánie, nad tými nie je radosť v nebi aj keď ich počet je oveľa väčší ako toho jedného hriešnika.
Pán Ježiš je ten dobrý Pastier, ktorý hľadá nie ovečku, ale človeka. Človek je zblúdilá ovca a Kristus sa ho vydal hľadať, aby ho prinavrátil k jeho Tvorcovi – Bohu Otcu.
Tento príbeh hľadania človeka však už nie je taký romantický, ani lacne americko gíčovitý s hapyendom. Nemôžeme vôbec hovoriť o nejakej lacnej milosti, že Pánu Bohu na nás záleží tak nás isto iste zachráni, však on to môže.
Pán Ježiš Kristus je Boh, ktorý sa sklonil k človeku, aby mu umožnil vrátiť sa.
Pán Boh je Všemohúci, úplne Spravodlivý, Vševládny a človek nemá šancu pred ním obstáť. Pán Boh stojí nad nami, nad touto zemou, nad celým vesmírom a či to chceme, alebo nie určuje aj naše bytie. Každý z nás sa raz bude zodpovedať tomuto Bohu, lebo sme boli stvorení na spoločenstvo s ním. Pravdou pri človeku však zostáva, že sme zblúdili, ako tá ovečka.
Pán Ježiš prišiel, aby nás našiel a zachránil. Preto hovoríme, že nejde o lacnú milosť, lebo Kristus preto musel podstúpiť smrť kríža. Aj to sa nám môže zdať ako nie tak hrozné, lebo vieme, že na tretí deň bol vzkriesený. Vážnosť toho nášho hľadania je však v tom, že Ježiš Kristus, čo by spravodlivý Boh sa stal pre nás hriechom. Stratil svoju podstatu a preto zomrel.
Aby sme si vedeli predstaviť vážnosť obete Pána Ježiša Krista môžeme si to prestaviť na jednom obraze. Ak by sme chceli zachrániť mravenisko pred požiarom, darmo by sme mravcom dohovárali, nerozumeli by nás. Museli by sme sa stať mravcom a presvedčiť ich. Asi by to aj tak nebolo jednoduché a mohlo by sa stať, že zahynieme pri tom požiari. Je to len obraz, ale môže vyjadrovať to obrovské Božie nasadenie a poníženie v hľadaní strateného človeka.
Michal
